Pestki dyni posiadają wiele cennych witamin i minerałów (cynk, mangan, fosfor miedź, magnez).Warto spożywać je na surowo, na przykład w formie przekąski. Oprócz tego do swojej codziennej diety warto wprowadzić olej z pestek dyni tłoczony na zimno, który posiada wiele wspaniałych właściwości leczniczych.

Olej z pestek dyni polecany jest do walki z pasożytami układu pokarmowego. Działa on niszcząco na pasożyty, a przy okazji usuwa je z organizmu. Kurację olejem można zastosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Olej skutecznie usunie tasiemca, glisty i często występujące u najmłodszych owsiki. Używany jest do profilaktyki chorób układu moczowego oraz gruczołu krokowego. To jednak nie wszystko – ze względu na bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz duże ilości cynku, olej z pestek wykorzystywany jest do uzupełnienia braków kwasów tłuszczowych oraz pierwiastków w organizmie. Poleca się go również stosować do podniesienia naturalnej odporności organizmu.

Aby olej był skuteczny w działaniu warto przyjmować go codziennie. Jedna lub dwie łyżki oleju dodane do potraw w zupełności wystarczą do profilaktycznego dbania o zdrowie.