Na temat niezwykle popularnego oleju kokosowego napisano bardzo wiele. Z pewnością wiesz już o niebywałej wartości zdrowotnej tego specyfiku i wielu jego kosmetycznych zastosowaniach. Czy wiedziałeś jednak o poniższych sposobach jego wykorzystania?

Sprawdzałeś kiedyś składy drogeryjnych past do zębów? W większości nie są zbyt przyjazne i zawierają tę samą substancję myjącą, która w przemyśle jest używana do odtłuszczania sprzętów i czyszczenia pomieszczeń. Rozwiązaniem jest własnoręczne ukręcenie pasty do mycia zębów, której bazę stanowi olej kokosowy (ma działanie antybakteryjne i antybiotyczne). Wystarczy do niego dodać białą glinkę, ksylitol i naturalny miętowy olejek eteryczny.

Podobny, bardzo nieprzyjazny dla skóry skład, ma wiele oliwek dla dzieci, balsamów do ciała i ust,  preparatów do pielęgnacji skórek i płytki paznokcia, preparatów do demakijażu i kremów pod oczy. Doskonałą alternatywę dla tych kupnych specyfików stanowi nierafinowany, zimnotłoczony olej z  kokosa. Warto wiedzieć, że olej kokosowy sprawdzi się w roli skutecznego dezodorantu (dla większej  skuteczności można go wymieszać z sodą oczyszczoną lub solą magnezową).

Jeśli zmagasz się z problemem zaskórników lub trudnej do oczyszczenia cery, olej kokosowy również  okaże się skuteczny. Wystarczy, że będziesz regularnie używać go jako kremu lub zrobisz z niego peeling (np. mieszając go w kąpieli wodnej ze zmielonymi płatkami owsianymi lub nasionami czarnuszki). Użyj oleju kokosowego również wtedy, gdy zależy Ci na lekkiej i naturalnej ochronie przed promieniami słonecznymi (4SPF), wtedy, gdy potrzebujesz balsamu kojącego oparzenia słoneczne lub gdy zależy Ci na zmniejszeniu widoczności popękanych naczynek.

W sezonie letnim olej kokosowy może być używany jako olejek bazowy do olejków eterycznych odstraszających owady (np. miętowy), a zaaplikowany po ugryzieniu ukoi skórę oraz wyciszy uczucie swędzenia i szczypania.

Ciekawostka! Olej kokosowy spożywany codzienne poprawia jakość snu i wpływa na tempo chudnięcia.