Len jest uprawiany przede wszystkim ze względu na swoje nasiona, które mogą być mielone na mąkę lub przekształcone w olej lniany. Olej lniany jest wykorzystywany zarówno jako suplement diety, jak i składnik wielu produktów do wykańczania drewna. Len jest także uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach. Dodatkowo, z włókien lnu produkuje się tkaninę znaną jako len. Włókna lniane są dwa do trzy razy mocniejsze od włókien bawełny.

Nasiona lnu występują w dwóch podstawowych odmianach/kolorach: brązowym i żółtym (złote siemię lniane). Większość typów tych podstawowych odmian ma podobne właściwości odżywcze i równą ilość krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona lnu produkują olej roślinny znany jako olej lniany, który jest jednym z najstarszych olejów komercyjnych. Jest to jadalny olej uzyskiwany przez tłoczenie na zimno, a czasem poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikiem.

Choć brązowe odmiany nasion lnu mogą być spożywane równie chętnie jak żółte, i były konsumowane przez tysiące lat, to są one bardziej powszechnie używane w farbach, do produkcji włókien i jako pasza dla bydła.

Z punktu widzenia kulinarystyki, 100-gramowa porcja mielonych nasion lnu dostarcza około 2,234 kilodżuli (534 kalorii) energii, 41 g tłuszczu, 28 g błonnika i 20 g białka. Całe nasiona lnu są chemicznie stabilne, ale mielone siemię lniane może szybko jełczeć, gdy jest narażone na działanie powietrza w temperaturze pokojowej. Przechowywanie w lodówce i w szczelnych pojemnikach zapewni dłuższą trwałość mielonego siemienia lnianego.

Po wytłoczeniu oleju lnianego z nasion lnu, powstaje lniany śrut, który jest bogatym źródłem białka i jest używany jako pasza dla zwierząt, takich jak przeżuwacze, króliki i ryby. Jest również często stosowany jako pasza dla świń i drobiu, a także w karmie dla koni i psów.

Włókna lniane są pozyskiwane z łodygi rośliny lnu. Włókno lniane jest miękkie, lśniące i elastyczne; pęczki włókien wyglądają jak jasne włosy, stąd opis „flaksen”. Jest mocniejsze niż włókno bawełny, ale mniej elastyczne.

Użycie włókien lnu sięga dziesiątek tysięcy lat; len, wyrafinowany materiał wykonany z włókien lnu, był szeroko noszony przez sumeryjskich kapłanów ponad 4000 lat temu. Najlepsze gatunki są używane do produkcji tkanin, takich jak damask, koronka i pościel. Surowsze gatunki są używane do produkcji sznurka i liny, a historycznie, do produkcji płótna i sprzętu taśmowego. Włókno lniane jest surowcem używanym w przemyśle papierniczym wysokiej jakości do druku banknotów, papieru laboratoryjnego, papieru do palenia papierosów i torebek do herbaty.