Ostropest plamisty to roślina, która znana i używana była już w okresie starożytności i średniowiecza. Ten gatunek z rodziny astrowatych znany jest przede wszystkim z cennych właściwości leczniczych. Szerokie zastosowanie w leczeniu chorych jest efektem bogatego składu rośliny. Ostropest plamisty zawiera przede wszystkim sylimarynę, czyli bardzo silny przeciwutleniacz. Oprócz tego jest bogaty w histaminę – związek organiczny, który między innymi zwiększa wydzielanie kwasu solnego, oraz tyraminę. Roślina zawiera w swoim składnie również witaminę C i K, a także kwas linolowy, który musi zostać dostarczony organizmowi w formie zewnętrznej, ponieważ człowiek nie jest w stanie go syntetyzować.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego są bardzo szerokie. Z nasion wytwarza się leki syntetyczne, które można kupić w aptece. Największą popularnością cieszę się jednak oleje zimnotłoczone z nasion ostropestu plamistego, które mają wyjątkowe właściwości lecznicze. Regularne spożywanie oleju pomaga leczyć wiele dolegliwości związanych z wątrobą, drogami żółciowymi, żołądkiem. Ostropest posiada również silne właściwości odtruwające – olej można spożywać w formie profilaktycznej, jeżeli ktoś pracuje w niebezpiecznych warunkach związanych z silnym promieniowaniem lub trującymi oparami.

Olej z nasion ostropestu musi być jednak tłoczony z pełnych ziaren, a nie z odpadów, co ma często miejsce u wielu producentów. W naszym sklepie zakupicie Państwo najwyższej jakości olej wytłaczany z pełnych ziaren tej rośliny.