Oleje z nieprażonych pestek dyni tłoczone na zimno mają charakterystyczny zielono-brązowy kolor i orzechowy zapach oraz smak. Podobnie jak oleje lniane zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 i omega 6, dzięki czemu są bardzo zdrowe i polecane osobom w każdym wieku. Co ciekawe, znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i w branży kosmetycznej oraz medycynie.

Olej z pestek dyni w kosmetyce i medycynie

Oleje dyniowe są szczególnie polecane osobom o suchej, pękającej i łuszczącej się cerze. Stosowane zewnętrznie pomagają walczyć z rozstępami oraz wykazują szereg właściwości nawilżających, natłuszczających oraz wygładzających. Zważywszy na dużą zawartość potasu działają także oczyszczająco i rozjaśniająco, sprawiając, że skóra nabiera zdrowego i pięknego kolorytu.

Regularne spożywanie oleju łagodzi także objawy wczesnego stadium przerostu prostaty, miażdżycy, a także reguluje przemiany hormonalne i metaboliczne organizmu. Osoby cierpiące na infekcje i schorzenia przewodu moczowego również powinny włączyć olej na stałe do swojej codziennej diety.

To wyjątkowy acz niedoceniany suplement szczególnie polecany w okresach jesienno-zimowych, kiedy odporność organizmu spada i jesteśmy bardziej narażeni na depresję i chandrę spowodowaną brakiem słońca.

http://naturalny.olejagrabla.pl/dynia.htm

Korzyści

Podając dzieciom łyżeczkę oleju dziennie (najlepiej jako dodatek do sałatek) wspomagamy leczenie zaburzeń trawiennych oraz likwidujemy pasożyty układu trawiennego. Co więcej to naturalny „apetizer”, który znormalizuje apetyt u dzieci. Po co stosować środki farmakologiczne, skoro na wyciągnięcie ręki mamy naturalny sposób przełamania oporów niejadka?

Osoby dorosłe powinny natomiast spożywać jedną łyżeczkę oleju trzy razy w ciągu dnia. Aby nie zatracił swoich właściwości, nie należy go podgrzewać ani smażyć na nim potraw.

Olejagrabla z pestek dyni – skład:

Witaminy: A, E, B1, B2 , C, H, niacyna, piroksen

Minerały: żelazo, fluor, jod, potas, wapń, magnez, sód, fosfor, selen, cynk.