Czarnuszka siewna. Przez wielu nazywana „złotem faraonów” lub czarnym kminkiem. Dawniej bardzo popularna wśród ludzi, często używana jako posypka do chleba oraz przyprawa do dań z roślin strączkowych i kapustnych. Olej tłoczony z jej nasion staje się obecnie jedną z coraz bardziej docenianych i używanych substancji prozdrowotnych.

Olej z czarnuszki siewnej jest bogaty w kwasy NNKT, witaminy z grupy B, witaminę E, beta-karoten,  sterole, mikroelementy (m.in. cynk, selen, magnez, żelazo), alkaloidy i przeciwutleniacze. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza wielu cennym dla zdrowia właściwościom. Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Badania wykazały, że dzięki zawartości tymochinonu i nigellonu, olej ten z jednej strony potrafi unicestwić komórki rakowe, a z drugiej strony wpłynąć na zatrzymanie ich rozwoju. Dodatkowo niweluje niszczące organizm skutki radioterapii.

Olej z nasion czarnuszki siewnej warto wykorzystywać jako naturalny preparat o działaniu  przeciwbólowym, antygrzybicznym i antybiotycznym, obniżającym ciśnienie krwi i poziom cukru oraz  kojącym skołatany układ nerwowy.

Ciekawostkę stanowi fakt, że jego działanie docenią zarówno mężczyźni (ze względu na działanie  podnoszące poziom testosteronu) jak i kobiety (ze względu na działanie regulujące cykl miesięczny i  wspomagające laktację).

Olej z nasion czarnuszki siewnej wykazuje nieoceniony wpływ także przy stosowaniu zewnętrznym.  Nawilża i chroni skórę suchą, odmładza skórę dojrzałą i zmęczoną, działa leczniczo na trądzik, wspomaga ukojenie skóry atopowej, wpływa leczniczo na łuszczycę, grzybicę, oparzenia słoneczne, wysypki.

UWAGA! Ważna informacja dla ALERGIKÓW! Olej z czarnuszki siewnej wykazuje działanie  przeciwhistaminowe, przez co stanowi naturalne i skuteczne remedium na tę przypadłość. Olej po otwarciu należy przechowywać w lodówce. Ze względu na wysoką zawartość chroniącej przed  zjełczeniem witaminy E., ma on stosunkowo długi okres przydatności do spożycia (do 3 miesięcy).

Dziennie powinno się spożywać 1-2 łyżek stołowych oleju. Nie wolno go podgrzewać!