Czy wiesz, że dobrej jakości nierafinowany i zimnotłoczony olej lniany był w Polsce nie tylko bardzo popularny, ale i spożywany na dużą skalę? Dla naszych przodków jego obecność w codziennej diecie była naturalna i oczywista, a z dobrodziejstwa jego oddziaływania korzystać mogli niemal wszyscy.

Dobrej jakości nierafinowany i zimnotłoczony olej lniany powinien charakteryzować się świeżością (niedawną datą produkcji), dość łatwo wyczuwalnym aromatem (od orzechowego po rybi) i smakiem. Jego liczne właściwości zachowywane są tylko i wyłącznie przy właściwym przechowywaniu (w lodówce i ciemnym szkle, jest wrażliwy na światło i szybko się „starzeje”). To właśnie z tych powodów tak ważne jest kupowanie go od sprawdzonego i zaufanego producenta.

Szczególnie istotne w dobie dzisiejszego, pędzącego świata jest stosowanie oleju lnianego w przypadku problemów psychiczno-nerwowych oraz sercowych. Ze względu na swój dobroczynny dla organizmu skład (np. na obecność kwasów omega 3 i omega 6 w najkorzystniejszej dla zdrowia proporcji), olej ten jest w stanie znacząco wpłynąć na szybkość wyjścia z depresji, złagodzić nerwowość i zniwelować wpływ stresującego trybu życia i ogólnie chorób cywlizacyjnych.

Jeśli nie lubisz spożywać oleju z łyżki, chcesz nauczyć się wykorzystywać potencjał jaki kryje się w smaku tego wspaniałego oleju i upewnić się, że stosujesz go w sposób aktywizujący wszystkie właściwości tego specyfiku, spróbuj go jako dodatku do kasz, ziemniaków, past do chleba (np. tej bardzo popularnej z białego sera), mlecznych koktajli i lekko ostygniętych zup dietetycznych. Prawdziwi smakosze docenią go w połączeniu z tradycyjnym ciemnym, pełnoziarnistym chlebem na zakwasie.

UWAGA! Nierafinowany i zimnotłoczony olej lniany absolutnie nie nadaje się do smażenia i podgrzewania!