Nasz organizm codziennie zmaga się z efektami zanieczyszczonego środowiska i szalonego trybu życia. Wyjątkowe znaczenie uzyskuje żywność wspierająca nasze zdrowie i umożliwiająca ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi. Szczególnie pomocne w tym zakresie jest spożywanie w odpowiednich ilościach nierafinowanych i tłoczonych na zimno olejów. Co powinno się wiedzieć na ten temat?

Choroby cywilizacyjne są w świecie Zachodu najczęstszą przyczyną zgonów. Do chorób tych zalicza się między innymi różnego rodzaju alergie (mogące w konsekwencji prowadzić nawet do astmy), choroby sercowo-naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę wieńcową), zaburzenia natury psychologicznej (np. nerwica i depresja i inne nadajace się na psychoterapię), otyłość i choroby układu pokarmowego (np. wrzody, kłopoty z wypróżnieniem), a nawet nowotwory. Jednym z głównych sposobów profilaktyki zdrowotnej jest odpowiednio zbilansowane odżywianie, w którym nie może zabraknąć wysokiej jakości tłuszczów.

Nierafinowane i tłoczone na zimno oleje (np. olej z nasion lnu, olej konopny) są m.in. bogatym źródłem steroli oraz NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych, nieodzownych dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Ich codzienne, zbilansowane spożycie w dużym stopniu jest pomocne w uchronieniu się przed miażdżycą, chorobą wieńcową (i zawałem serca) czy alergią (olej z czarnuszki jest głównym składnikiem wielu leków na alergię!). Będzie także niezwykle pomoce w przypadku depresji czy nerwicy (naukowcy już dawno udowodnili związek pomiędzy brakiem odpowiednich substancji w organizmie, a zwiększoną wrażliwością psychiki na różnego rodzaju zaburzenia).

Lepiej zapobiegać niż leczyć, a zatem zadbaj o swoją dietę już dziś!

Należy pamiętać, że tłoczone na zimno nierafinowane oleje powinno się spożywać tylko na zimno i nie poddawać ich obróbce termicznej!