Olej nasion maku to olej zawierający w swoim składzie dużą ilość kwasów omega 6. Posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Już sam proces tłoczenia oleju ma duże znaczenie dla wartości produktu. Jako, że mak należy do roślin delikatnych, a sposób uprawy jest wysoce ekologiczny, olej z nasion maku tłoczony na zimno jest wspaniałym produktem leczniczym.

Olej ten poleca się przede wszystkim do profilaktyki kamicy żółciowej. Jest cennym produktem dla osób obarczonych ryzykiem chorób serca, ponieważ pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, a ponadto jest wykorzystywany w leczeniu hiperlipidemii. Przeciwdziała ponadto powstawaniu. Działa także korzystnie na organizm osób chorujących na cukrzycę. Olej ten wykorzystuje się również do ogólnej profilaktyki zdrowotnej, ponieważ mak podnosi naturalną odporność organizmu. Wykazuje ochronne działanie na takie narządy jak wątroba czy nerki.

Olej z nasion maku wykorzystywany jest także do leczenia wielu chorób skóry – jest pomocny w leczeniu wszelkich ran występujących na skórze, jak również wrzodów w jamie ustnej.