Olejki eteryczne wykazują szereg prozdrowotnych właściwości i zawierają naturalne substancje zwane insektycydami o działaniu odstraszającym. Z tego względu wielu polskich pszczelarzy stosuje olejki do zwalczania dolegliwości u swoich podopiecznych. Badania prowadzone przez irańskich naukowców wykazały, że najsilniej na pasożyty pszczół działają olejki z siedmiu roślin, spośród których aż sześć należy do rośliny jasnotowatych. Z innych olejków o właściwościach warroabójczych dorównuje im jedynie olejek z kopru ogrodowego.

http://naruralny.olejagrabla.pl/czaber.htm

Silnym działaniem akaracydowym wyróżniają się olejki z: lawendy, lebiodki pospolitej, rozmarynu lekarskiego, zatarii, mięty zielonej i cząbru ogrodowego. Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę,ponieważ jego olejek powoduje śmierć 90 proc. roztoczy przy stężeniu roztworu 0,05 proc. (0,04 mg olejku). Kiedy stężenie roztworu wzrasta do 0,1 proc., wszystkie pasożyty zostają zniwelowane.

Cząber, podobnie jak pozostałe rośliny jasnotowate, wyróżnia się bardzo wysoką zawartością dwóch izomerycznych substancji fenolowych tj. tymolu i karwakrolu. Owe substancje, mimo że posiadają silne właściwości owadobójcze, nie są toksyczne dla człowieka.

Dokarmiając pszczoły – szczególnie w porze jesiennej – syropem cukrowym z dodatkiem oleju z cząbru, dodawanym w proporcji 1 ml/l, nie tylko podnosimy ich odporność na pasożyty, ale także utrzymujemy wysoką liczebność populacji.

http://naruralny.olejagrabla.pl/czaber.htm