UWAGA: Nasz olej z czarnuszki jest w 100% naturalny i posiada BARDZO INTENSYWNY smak. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do rozcieńczonego oleju, zalecamy stosowanie naszych produktów w mniejszej ilości.
Oleum Nigelle (Oleum Melanthii aethereum). Nasiona czarnuszki zawierają dużo tłuszczu (do 40%), olejek lotny (do 1,5%), saponinę – melantynę, garbniki, gorycz – nigellinę i alkaloid – damasceinę.
Wysokiej jakości olej z czarnuszki nie jest łatwy do wytworzenia. Jedynie pierwsze, przeprowadzone na zimno, tłoczenie, pozwala zachować najwyższe stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych .Następne tłoczenia, tzw. wytłoczków (zwykle do 4 razy), odbywają się z wykorzystaniem podgrzewania, a ich produkty poddawane są obróbce chemicznej, w czasie której dodawane są (m.in. konserwanty chemiczne, ponieważ produkt nie zawiera już własnych, naturalnych konserwantów).
Jeżeli szukają Państwo w pełni naturalnego suplementu diety.
Właściwości lecznicze czarnuszki zostały opisane po raz pierwszy przez greckiego lekarza Dioskuridesa. Wśród najważniejszych warto wymienić działanie: żółciopędne, moczopędne, wiatropędne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciw robacze oraz rozkurczające na mięśnie gładkie. Co więcej, olej z czarnuszki wzmaga wydzielanie mleka, poprawia trawienie, reguluje miesiączkę i wzmacnia odporność, dlatego może być spożywany nawet przez dzieci.
Olejku czarnuszki używa się także przy trądziku, atopowym zapaleniu skóry i grzybicach skóry, oraz do produkcji perfum. W dawnej Polsce była używana przez biedną ludność jako przyprawa zastępująca zbyt drogie dla ludzi przyprawy wschodnie. W sezonie wegetacyjnym 2008 prace badawcze nad uprawą czarnuszki siewnej rozpoczął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Ciekawostka! W starożytności czarnuszka była używana jako panaceum.