Witamina E jest grupą związków organicznych syntetyzowanych wyłącznie przez rośliny, przez co musi być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. W jej skład wchodzą zarówno tokoferole, jak i tokotrienole, z których najbardziej aktywny biologicznie jest alfa-tokoferol. Tyle teorii. Przejdźmy teraz do kwestii, które są interesujące z punktu widzenia konsumenta, czyli korzyści wynikających z regularnej dystrybucji witaminy E do organizmu oraz roli olejów zimnotłoczonych w tym procesie.

Witamina E jest przede wszystkim silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki i chroniącym kwasy tłuszczowe przed utlenieniem. Nie tylko zapobiega nadmiernemu rozpadowi erytrocytów, ale także uczestniczy w transporcie tlenu przez czerwone krwinki do wszystkich komórek organizmu. Co więcej, hamuje proces utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zapobiegając powstawaniu blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Nie bez kozery dietetycy i dermatolodzy przydali witaminie E miano witaminy młodości – dzięki niej możemy bowiem efektywnie zwalczać wolne rodniki i spowolnić procesy starzenia się organizmu odpowiedzialne za wiotczenie skóry. Wszystkie te korzyści pozostają na wyciągnięcie naszej ręki – wystarczy od 6 do 10 mg witaminy dziennie (u osób starszych 20 mg), aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, a także usprawnić procesy myślowe i zapobiec niedokrwistości oraz anemii. Bogatym źródłem witaminy E są oleje roślinne, spośród których warto wymienić m.in. olej słonecznikowy, sojowy, rzepakowy oraz kukurydziany.

Trudno to sobie wyobrazić, ale zawartość witaminy E w olejach tłoczonych na zimno jest niemal o 75 proc. większa niż w przypadku olejów tłoczonych przemysłowo! Wybierając nasze oleje, możesz być zatem pewny, że w twojej diecie nie brakuje witaminy E i żadna dodatkowa suplementacja nie jest ci potrzebna!