Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować Państwu nasz najwyższej jakości olej lniany zimnotłoczony, pozyskiwany z dojrzałych, wysuszonych nasion lnu (Linum usitatissimum). Nasz olej lniany, również znany jako olej z nasion lnu lub olej z siemienia lnianego, cechuje się barwą od bezbarwnej do żółtej.
Proces pozyskiwania oleju odbywa się poprzez tłoczenie, czasem z dodatkowym użyciem ekstrakcji rozpuszczalnikiem. Nasza metoda zimnotłoczenia zapewnia, że olej zachowuje swoje najważniejsze składniki odżywcze, w tym kluczowe kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas alfa-linolenowy.
Dzięki swoim właściwościom tworzenia polimerów, olej lniany jest często mieszany z innymi olejami, żywicami lub rozpuszczalnikami, jako impregnat, wykończenie suszące olej lub lakier w wykończeniach drewnianych. Stosowany jest również jako spoiwo pigmentów w farbach olejnych, jako plastyfikator i utwardzacz w kitach, oraz w produkcji linoleum.
Jednakże nasz olej lniany nie tylko ma zastosowanie przemysłowe. Jest to również cenny dodatek do diety jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3. W niektórych rejonach Europy olej lniany tradycyjnie spożywany jest z ziemniakami i twarogiem.
Cieszymy się, że możemy dostarczyć Państwu ten niezwykle wszechstronny olej, zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i kulinarnych. Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej o naszym oleju lnianym zimnotłoczonym i jak może on przyczynić się do poprawy jakości Twojej diety i produktów.
Tłoczony na zamówienie olej z całych nasion Lnu
Oleum lini to naturalny produkt, który charakteryzuje się prawdopodobnie najlepszym bilansem kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, należących do grupy NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych), których organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć, a potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowy bilans7 nienasyconych kwasów tłuszczowych w organiźmie zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym, regularne przyjmowanie odpowiednich ilości tych kwasów w pokarmach działa korzystnie na układ biologiczny człowieka. Warto także wspomnieć, iż kwasy omega-3 stanowią aż 15 % budulca tkanki mózgowej. Niedobór Niezbędnych nienasychonych kwasów tłuszczowych i nieprawidłowy rozwój tkanek z tym związany prowadzić może aż do rozwoju różnych chorób. W dzisiejszej przeciętnej diecie bogatej w oliwy rafinowane stosunek kwasów omega-3 do omega-6 różni się bardzo od zalecanego, najlepszy bilans mają diety śródziemnomorskie i japońskie bogate w owoce morza5. Dlatego mówi się o zdrowiu zawartym w rybach takich jak łosoś, czy też własnie oleju lnianym, gdzie kwasy są zachowane w zalecanych proporcjach. Dowiedziono nawet, że tłuszcze omega-6 przy niedoborze tłuszczów omega-3 przyspieszaja rozwój niektórych schorzeń, podczas gdy prawidłowy bilans kwasów (tak jak np. znajdujący się w oleju lnianym) ma odwrotne pozytywne działanie2. Dlatego też, olej lniany stał się jednym z niezbędnych składników diet dla sportowców, czy też popularnej diety dr Budwig.
Poniżej zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (w miligramach), w przeliczeniu na łyżkę stołową tłuszczu1.
Rodzaj tłuszczu | Wartość energetyczna | Omega-3 | Omega-6 | Stosunek 3/6 |
Olej lniany | 120 | 7980 | 2240 | 3,56 |
Dieta Dr Budwig – czyli dieta budwigowa
Dr Johanna Budwig opracowała i stosowała już od połowy XX wieku dietę antynowotworową. Głównym składnikiem diety dr Budwig jest pasta stworzona z oleju lnianego oraz białka w postaci sera lub mleka. Tak przygotowana emulsja (zawieszenie drobinek tłuszczu w drobinkach białka – podobnie jak w majonezie) dostarcza nienasyscone kwasy tłuszczowe do odpowiednich miejsc znacznie szybciej nie niszcząc ich właściwości.
Jakie jest uzasadnienie naukowe tej metody?
Teoria diety opiera się na dostarczaniu organizomowi odpowiednich proporcji kwasów tłuszczowych. Współczesna dieta człowieka bogata w rafinowane i przetworzone tłuszcze z daleka odbiega proporcjami kwasów omeaga 3 i omega 6 od zalecanych. Mimo iż kwasy tłuszczowe to jeden z podstawowych składników naszego ciała. Dlatego w diecie dr Budwig, zakazuje się spożywania rafinowanych i innych podobnych tłuszczów, a zwłaszcza całkowicie sztucznie utwardzonego tłuszczu, głównego składnika np. margaryn. Według Dr Budwig dostarczenie organizowi prawidłowych proporcji kwasów, poprzez dostarczenie dawki kwasów omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjachz lnu sprawia, że komórki ludzkiego ciała odzyskują naturalne właściwości.
Podobnie jak na większość niefarmaceutycznych metod poprawiania zdrowia, nie ma „naukowych” dowodów na działanie diety dr Budwig. Zwolennicy diety twierdzą, że przemysł farmaceutyczny skutecznie je chowa i nie zalezy mu na ich zrobieniu, tym samym badajac działanie kwasów omega 3 (zawartych np. w oleju lnianym) i produkując własne prepraty zawierające odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych w kapsułkach.
Źródło kwasów omega-3 dla Wegan i Wegetarian
Jak wiadomo w prawidłowej diecie, potrzebne sa kwasy omega-3 ich źródłem w diecie mięsnej są najcześciej ryby. W diecie bezmięsnej, należy organizmowi zapewnić odpowiednie źródło. Takim źródłem dla wielu Wegan jest właśnie olej lniany. Brak tych kwasów może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju niektórych tkanek, a co z tym idzie do nieprzyjemnych dolegliwości.
Pamiętać należy jednak, że kwasy zawarte w oleju lnianym bardzo wrażliwe sa na wysoką temperature i światło , dlatego należy je przechowywać jak najkrócej i w miarę możliwości w lodówce. Dlatego też, im szybciej olej do Ciebie trafi od producenta tym będzie lepszej jakości.
Kwasy omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, to kwasy, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. Do tej grupy należą m.in. wielonienasycone kwasy pełniące ważną rolę w odżywianiu człowieka, wśród nich znajduje się kwas linolenowy (ALA), który można znaleźć w oleju lnianym.
Kwasy omega-3 poddano wielu badoniom w kilku z nich stwierdzono działanie przeciwnowotworowe tych kwasów4,5,6, a jakby mało tego niektóre z nich sugerują także, ze kwasy te spowalniają starzenie sie komórek3. Istnieją też badania, w których stwierdzono korzyści w takich stanach chorobowych jak reumatoidalne zapelenie stawów 8,9 oraz w przypadku zaburzeń rytmu serca 10,11,12. Nalezy jednak czasem uważać, znaczny nadmiar kwasów omega-3 może być szkodliwy, szczególnie u osób cierpiących na cukrzycę i choroby krążenia nalezy stosować umiarkowane dawki13,14,15, nie nalezy wiec przestawiać swojej diety całkowicie tylko i wyłącznie na kwasy omega-3, na szczęście olej lniany jest mieszanką kwasów, posiada jeszcze jeszcze kwasy omega-6.
Grupa witaminy F
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym wraz z olejem arachidonowym stanowią tzw. grupę witaminy F, która ma niewątpliwe znaczenie w organiźmie człowieka jeśli chodzi o skórę, potwierdozne przez badania farmakologiczne16. Niedobór tych kwasów, może przyczyniać się do takich chorób skóry jak np. łupież17, trądzik, pękanie warg, stany zapalne, rozdwajanie końcówek włosów 18.
Egzogenne kwasy tłuszczowe są niezbędne do tworzenia takich związków w organiźnie jak prostaglyny, które należą do hormonów parakrynowych (działających miejscowo), są regulatorami procesów fizjologicznych18.
Olej lniany stał się także bardzo porządanym składnikiem maści, kremów i olejów do masażu, Zewnętrznie stosowany przeciw oparzeniom skóry, wchodzi m.in. w skład leku o nazwie Linomag20, stosowanego przy chorobach skóry takich jak nadmierna suchość skóry, wypryski, wyprzenia, odparzenia, łuszczyca. Oraz przy codziennej pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt21.
Witamina E
Olej lniany jest także jednym z naturalnych źródeł witaminy E (23mg/100g)22. Witamina ta jest ciemnożółtą cieczą rozpuszczalną w tłuszczach posiada właściwości antyoksydacyjne. Witamina E jest głównym antyoksydantem który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem.
Dlaczego tłoczenie na zimno jest lepsze od rafinacji?
Wytłoczony na zimno olej gromadzi w sobie znacznie więcej składników odżywczych i bio-aktywnych, posiada także znacznie lepszy smak niż oleje stojące na półkach sklepowych czy też oleje rafinowane, które przeszły długi proces przetwórczy jak i spędziły już jakiś czas w sklepie. Nasze oleje nie zawierają żadnych sztucznych substancji, żadnych konserwantów, nie były tez rafinowane a więc nie miały kontaktu z ewentualnymi roztworami kwasów lub zasad, są czystą esencją wyciśniętą z nasion, tego czym obdarowała natura.
Olej rafinowany – czyli ten najpopularniejszy w sklepach co tak naprawdę jemy? Jestesmy przyzwyczajeni do olejów rafinowanych, które najczęściej są czystym olejem praktycznie bez smaku… podczas procesu rafinacji chemicznego (działanie kwasami, zasadami) lub fizycznego (destylacja, ekstrakcaja) olej taki traci naturalne aromaty jak i naturalne witaminy oraz inne substancje. Przez co, to co kupujemy w sklepie nie jest do końca „naturalnym” dla człowieka składnikiem odżywczym. Sytuacja ta podobna jest do tego co mamy z „białym chlebem”, który z początkowo niby lepszy stał się jedną z podstawowych podstawowych przyczyn otyłości. Podobnie olej rafinowany jest czymś co raczej nie powinno pojawić się w naszym jadłospisie, bo nigdy go nie było. Rafinacja ma swoje zalety, olej tak przygotowany można stosować w wysokich temperaturach i znacznie dłużej przechowywać – praktycznie się nie psują. Przydatne więc jest do stosowania jako paliwo do maszyn i samochodów, człowiek jednak do tak „oczyszczonego paliwa” nie miał kiedy się przyzwyczaić na drodze ewolucji. Rafinacja owszem zwiększyła dostępnośc olejów, uszczupliła jednak ich skład.
Olej ma smak? – Tak istnieje! Oliwy tłoczone na zimno istnieją natomiast z nami od wieków, jednak ich dostępność we współczesnym zabieganym świecie zmalała, ze względu na krótki czas trwałości i konieczności przechowywania w niskich temperaturach. Metoda tłoczenia na zimno nadaje jednak olejowi swój własny smak i zabezpiecza nietrwałe niezwykle podatne na temperaturę składniki odżywcze zawarte w nasionach, o których w oleju rafinowanym można tylko pomarzyć. Trwałość takiego oleju po otwarciu i przechowywaniu w lodówce to kilka tygodni. Dlatego zdecydowaliśmy się na unikatowe rozwiązanie – tłoczenie na zamówienie. Nasze rozwiązanie Tłoczenie na zamówienie stawia przed Tobą najwyższą jakość oleju, praktycznie dokładnie taką samą, jak gdybyś sam tłoczył. Olej Agrabla to gwarancja świeżości i jakości.
Jak sie robi nasz olej? -zimne tłoczenie
- Olej jest tłoczony na zimno z całych ziaren po złożeniu zamówienia.
- Zlewany do specjalnej szczelnej kadzi osadowej i jest pozostawiany na min. 24 godz.
- Filtrowany przy użyciu mikrofiltracji, bez odwirowań i odsysania ciśnieniowego, dzięki czemu nie wytrącają się wartościowe składniki.
- Olej pakowany jest do butelek i wysyłany.
Ze względu na świeżość oleju po kilku dniach, od postawienia w jednym miejscu może na dnie butelki wytrącić się osad.
Nie należy olejów podgrzewać powyżej 40 stopni celcjusza ze względu na możliwą minimalną zawartość naturalnych białek możliwe jest bardzo szybkie przypalenie oleju.